Членські внески профспілок: роль роботодавця та податкові аспекти
Членські внески працівників, які є членами профспілки, є особистими витратами самих працівників. Роботодавець, за дорученням працівників, лише автоматично перераховує ці внески до профспілкової організації, виконуючи роль посередника між працівником і профспілкою.
У Головному управлінні ДПС у Запорізькій області нагадують, що відповідно до підпункту 140.5.9 ПКУ, перерахування роботодавцем членських внесків працівників до профспілки не підлягає включенню до витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування. Тобто, такі операції не впливають на податковий облік роботодавця.
Профспілки створюються з метою представництва та захисту трудових і соціально-економічних прав та інтересів своїх членів, згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 р. № 1045-XIV.
Член профспілки - це особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут і сплачує членські внески, як зазначено в абзаці 5 статті 1 Закону № 1045-XIV.
За наявності письмових заяв від працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати працівників і перераховує на рахунок профспілки членські внески. Це відбувається відповідно до укладеного колективного договору або окремої угоди у визначені строки, і роботодавець не має права затримувати ці перерахування (частина 3 статті 42 Закону № 1045-XIV).
Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, членські профспілкові внески працівників не включаються до фонду оплати праці.
Коментарі
Дописати коментар