Важливі аспекти звільнення працівника: розрахунки та оподаткування




Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу на важливі аспекти звільнення працівника відповідно до Кодексу законів про працю України (КЗпП). Відповідно до статті 47 КЗпП, роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені суми при звільненні (ст. 116) та провести остаточний розрахунок. На вимогу працівника до його трудової книжки вносяться відповідні записи про звільнення.

  Виплата належних сум при звільненні

Згідно зі статтею 116 КЗпП, усі належні працівникові суми мають бути виплачені в день звільнення. Якщо працівник у цей день не працював, виплати здійснюються не пізніше наступного дня після пред’явлення вимоги про розрахунок. Роботодавець повинен письмово повідомити працівника про всі нараховані та виплачені суми, включаючи основну та додаткову заробітну плату, заохочувальні та компенсаційні виплати.

  Спори щодо сум при звільненні

У разі спору про розмір нарахованих сум роботодавець зобов’язаний виплатити не оспорювану суму у строки, визначені статтею 116 КЗпП. 

  Структура заробітної плати та інші виплати

Відповідно до Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати включає основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, допомога по тимчасовій непрацездатності не входить до фонду оплати праці.

  Оподаткування доходів фізичних осіб

Порядок оподаткування доходів регулюється розділом IV Податкового кодексу України (ПКУ). Виплати, які не включаються до оподатковуваного доходу, визначені у підпункті 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 ПКУ. Однак ці винятки не поширюються на заробітну плату, вихідну допомогу при виході на пенсію та виплати, пов’язані з тимчасовою втратою працездатності.

Допомога по тимчасовій втраті працездатності (лікарняні) не включається до складу заробітної плати, тому оподатковується за загальною ставкою 18%, визначеною пунктом 167.1 статті 167 ПКУ.

  Звітування про доходи та податки

Форма податкового розрахунку та порядок його заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України № 4 від 13.01.2015. Відповідно до Порядку, інші доходи відображаються в додатку 4ДФ до розрахунку за ознакою доходу «127».

 Висновок

Суми виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, нараховані та виплачені працівникові після звільнення, відображаються в додатку 4ДФ за ознакою доходу «127». Це важливо враховувати при веденні бухгалтерського обліку та звітуванні, щоб уникнути помилок та забезпечити правильність оподаткування.

Новини Клубу Головного Бухгалтера

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Як правильно змінювати найменування юридичної особи та перереєструвати платників ПДВ

Оптимізація Податкових Зобов'язань: Новість для Платників Податків

# Верховна Рада підтримала законопроєкт №10017 про зміни до соціального страхування