Важливі аспекти звільнення працівника: розрахунки та оподаткування
Згідно зі статтею 47 Кодексу законів про працю України (КЗпП), роботодавець зобов’язаний у день звільнення надати працівникові копію наказу про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені суми (ст. 116), а також провести остаточний розрахунок. За вимогою працівника, роботодавець має внести записи про звільнення до трудової книжки, яка зберігається у працівника.
Виплата належних сум при звільненні
Виплата всіх належних працівникові сум здійснюється в день звільнення. Якщо працівник не працював у день звільнення, ці суми повинні бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення вимоги про розрахунок. Роботодавець зобов’язаний письмово повідомити працівника про всі нараховані та виплачені суми, включаючи основну та додаткову заробітну плату, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Спори щодо сум при звільненні
У разі спору про розмір нарахованих сум, роботодавець зобов’язаний виплатити неоспорювану частину в строки, визначені статтею 116 КЗпП.
Структура заробітної плати та інші виплати
Стаття 2 Закону України «Про оплату праці» визначає структуру заробітної плати, до якої входять основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, допомога по тимчасовій непрацездатності належить до інших виплат, які не входять до фонду оплати праці.
Оподаткування доходів фізичних осіб
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України (ПКУ). Винятки, передбачені підпунктом 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 ПКУ, не поширюються на заробітну плату, вихідну допомогу при виході на пенсію та виплати, пов’язані з тимчасовою втратою працездатності.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включаються інші доходи, крім зазначених у статті 165 ПКУ. Допомога по тимчасовій втраті працездатності оподатковується за ставкою 18%, визначеною пунктом 167.1 статті 167 ПКУ.
Звітування про доходи та податки
Наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4 затверджено форму податкового розрахунку та порядок його заповнення. Інші доходи відображаються в додатку 4ДФ до розрахунку за ознакою доходу «127».
Висновок
Суми виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, нараховані та виплачені працівникові після звільнення, відображаються в додатку 4ДФ до розрахунку за ознакою доходу «127». Ці положення є важливими для правильного ведення бухгалтерського обліку та звітування, щоб забезпечити коректність оподаткування.
Ця інформація розміщена на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 103.25.
Коментарі
Дописати коментар