Обов’язки та можливості платників єдиного внеску під час воєнного стану




Відносини у сфері державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування регулюються виключно Законом України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464). Цей закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати, а також повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

**Єдиний внесок** – це консолідований страховий внесок, який обов’язково та регулярно збирається до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування з метою забезпечення прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат у випадках, передбачених законодавством.

**Мінімальний страховий внесок** – це сума єдиного внеску, яка визначається як добуток мінімальної заробітної плати на встановлений законом розмір внеску. Ця сума підлягає обов’язковій щомісячній сплаті.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 2464, **платниками єдиного внеску** є:
- фізичні особи – підприємці, включаючи тих, що обрали спрощену систему оподаткування;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню, медичну, юридичну практику, а також адвокатську та нотаріальну діяльність);
- члени фермерського господарства, якщо вони не підлягають страхуванню на інших підставах.

Відповідно до пункту 9¹⁹ розділу VIII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 2464, **з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після цього** особи, зазначені в пунктах 4, 5 та 5¹ частини першої статті 4 цього Закону, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе та не подавати відповідний розрахунок.

Однак, якщо такі платники вирішать нараховувати та обчислювати єдиний внесок, але не сплатять самостійно визначені зобов’язання, до них будуть застосовані заходи впливу та стягнення, передбачені частиною одинадцятою статті 25 Закону № 2464. Також, якщо сплачена сума єдиного внеску буде меншою за встановлений законодавством мінімальний страховий внесок, контролюючий орган застосує відповідні заходи впливу.

Наголошуємо, що можливість не сплачувати єдиний внесок у період дії воєнного стану є **правом платника**, а не звільненням його від нарахування внеску. У разі прийняття рішення про несплату єдиного внеску, страховий стаж, необхідний для призначення пенсії або отримання соціальних виплат, не буде нараховуватися.

Новини Клубу Головного Бухгалтера

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Як правильно змінювати найменування юридичної особи та перереєструвати платників ПДВ

Оптимізація Податкових Зобов'язань: Новість для Платників Податків

# Верховна Рада підтримала законопроєкт №10017 про зміни до соціального страхування