Ведення обліку доходів і витрат для ФОП: що потрібно знати
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід. Це різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка в грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю фізичної особи – підприємця (ФОП).
Згідно з п. 177.10 ст. 177 ПКУ, ФОПи зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися як у паперовому, так і в електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Особливо важливо, що облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції ведеться окремо від обліку доходів і витрат від інших видів господарської діяльності.
Типова форма для обліку доходів і витрат фізичних осіб – підприємців і фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а також Порядок її ведення (далі – Порядок № 261) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261.
Згідно з п. 1 розд. І Порядку № 261, відповідно до п. 177.10 ст. 177 та п. 178.6 ст. 178 розд. IV ПКУ, ФОПи та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат.
На підставі первинних документів за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід або понесено витрати, здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.
Згідно з п.п. 7 п. 1 розд. ІІ Порядку № 261, у графі 11 «Сума чистого оподаткованого доходу» зазначається сума чистого оподаткованого доходу, яка розраховується як різниця між загальною сумою отриманого доходу, що підлягає декларуванню (графа 4) та сумою документально підтверджених витрат, пов’язаних з господарською діяльністю або провадженням незалежної професійної діяльності (графи 6, 7, 8, 9, 10).
Таким чином, при розрахунку чистого оподатковуваного доходу фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування не враховує витрати, пов’язані з отриманням доходу поточного року, оплата яких відбувається у наступному році.
Коментарі
Дописати коментар