Пеня за порушення строків розрахунків в іноземній валюті під час карантину: позиція Верховного Суду
Верховний Суд ухвалив рішення щодо нарахування пені за порушення строків розрахунків у зовнішньоекономічних операціях під час карантину. Згідно з постановою від 23 липня 2024 року у справі №240/25642/22, пеня за порушення строків розрахунків, передбачена ч. 5 ст. 13 Закону «Про валюту і валютні операції», нараховується на загальних підставах, без врахування пільг, передбачених абз. 11 п. 52-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
У цій справі підприємство звернулося до суду з позовом проти контролюючого органу, вимагаючи скасувати податкове повідомлення-рішення про нарахування пені за порушення строків розрахунків. Платник податків вважав, що пеня не повинна нараховуватись під час карантину, посилаючись на пільги, передбачені ПКУ.
Однак Верховний Суд дійшов висновку, що Закон «Про валюту і валютні операції» є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює валютні операції та передбачає відповідальність за порушення строків розрахунків. Хоча процедура нарахування пені регулюється положеннями Податкового кодексу, це не означає, що валютні операції потрапляють під дію всіх норм ПКУ. Спеціальний закон має пріоритет у цих правовідносинах.
Також суд зазначив, що карантинні пільги щодо ненарахування пені стосуються лише податкових зобов’язань, а не валютних операцій. Оскільки Закон «Про валюту і валютні операції» не містить змін, які б звільняли від нарахування пені під час карантину, її нарахування залишається чинним.
Верховний Суд також зауважив, що запровадження воєнного стану не є форс-мажорною обставиною для відсутності платежів від контрагента-нерезидента за виконані зовнішньоекономічні контракти.
Тож бухгалтерським та юридичним службам слід врахувати ці висновки Верховного Суду при плануванні своєї діяльності та розрахунків у зовнішньоекономічних контрактах.
Коментарі
Дописати коментар