Облікова ставка НБУ залишиться на рівні 13%: вплив на економіку та інфляцію
Національний банк України ухвалив рішення зберегти облікову ставку на рівні 13%. У НБУ вважають, що це сприятиме стабілізації інфляції та поступовому поверненню її до цільового показника 5% у наступні роки, а також підтримає стабільність валютного ринку.
Очікується, що інфляція зростатиме помірно в найближчі місяці через збільшення сукупного попиту, підвищення бюджетних видатків, зростання витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію, а також підвищення акцизів. Однак завдяки виваженій монетарній політиці НБУ та зниженню зовнішнього цінового тиску прогнозується поступове уповільнення інфляції.
Темпи повернення інфляції до 5% і економічна стійкість країни будуть залежати від розвитку військової ситуації. Є також шанс на позитивні зміни завдяки можливому перерахуванню Україні коштів від знерухомлених російських активів, розширенню експортних можливостей та прискоренню євроінтеграційних процесів.
Крім цього, НБУ вирішив внести зміни до монетарної політики. З 20 вересня 2024 року ставка за тримісячними депозитними сертифікатами знизиться до 15,5%, а ставка за кредитами рефінансування – до 16%, з обмеженням строку їх надання до 14 днів. Ставка за депозитними сертифікатами овернайт залишиться на рівні облікової ставки.
Також з 11 жовтня 2024 року НБУ підвищує нормативи обов'язкового резервування на 5 в. п. (крім строкових вкладів фізичних осіб у гривні строком на 93 дні та більше). Водночас частка резервів, які банки можуть покривати бенчмарк-ОВДП, збільшиться до 60%.
За оцінками НБУ, ці заходи не створять ризиків для валютного ринку та сприятимуть досягненню цілі щодо інфляції.
Коментарі
Дописати коментар