Призупинення трудового договору під час воєнного стану: що потрібно знати?
Міністерство економіки в листі від 23.10.2024 р. № 4701-05/75863-09 надало роз’яснення щодо особливостей застосування трудового законодавства. Зокрема, Мінекономіки нагадало, що призупинення трудового договору є тимчасовим припиненням забезпечення роботи роботодавцем і виконання роботи працівником через збройну агресію проти України. Це обумовлено статтею 13 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX.
Таке призупинення може бути ініційоване будь-якою зі сторін на період не довше, ніж тривалість воєнного стану. Водночас це не є підставою для припинення трудових відносин.
Також, відповідно до частини 1 статті 9 Закону «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, до стажу, що надає право на щорічну основну відпустку, включаються періоди, коли працівник не працював, але за ним зберігалися місце роботи і заробітна плата повністю або частково. До таких періодів відноситься також оплачуваний вимушений прогул через незаконне звільнення або переведення.
Отже, як зазначено в листі, оплачувані відпустки включаються до стажу роботи, який дає право на щорічну відпустку.
Коментарі
Дописати коментар