Обов’язкові медогляди працівників: що має знати роботодавець
Роботодавці зобов'язані забезпечувати фінансування та організацію попередніх і періодичних медичних оглядів для працівників, зайнятих на важких або шкідливих роботах, а також на роботах із підвищеним ризиком або з потребою у професійному відборі. Крім того, щорічні медогляди обов’язкові для працівників до 21 року. Це передбачено ч.1 ст.17 Закону «Про охорону праці» та ст.169 КЗпП України.
Порядок проведення медоглядів регулюється наказом МОЗ України № 246 від 21.05.2007 р. Хоча з 24 лютого 2022 року в Україні діє воєнний стан, наразі немає нормативних документів, які дозволяють роботодавцям перенести або відмінити медичні огляди. Отже, як зазначають у Північно-Східному управлінні Держпраці, роботодавці мають організовувати медогляди з урахуванням актуальної безпекової ситуації.
Щороку до 1 грудня роботодавець подає до територіального органу Держпраці заяву про категорії працівників, які підлягають медичному огляду в наступному році. До заяви додається витяг зі штатного розкладу та дані лабораторних досліджень виробничих умов, що вказують на наявність шкідливих або небезпечних факторів.
Після розгляду документів із залученням профспілки або уповноваженого представника визначаються категорії працівників для медогляду. За виконанням цих вимог складається відповідний акт.
Варто пам’ятати, що роботодавець несе відповідальність за своєчасне проведення медоглядів та за можливі шкідливі наслідки для здоров’я працівників, яких допустили до роботи без таких оглядів.
Коментарі
Дописати коментар